Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza zbadał poziom wynagrodzeń w publicznych instytucjach kultury na terenie Warszawy. Chociaż średnia płaca sięga prawie 5,1 tys. zł brutto, to w praktyce większość pracowników warszawskich domów kultury dostaje grubo poniżej 3 tys. zł na rękę.

Inicjatywa Pracownicza zebrała dane od 113 instytucji na temat. Wnioski o udostępnienie informacji publicznej związek wysłał do 119 instytucji z podziałem na organizatora (ministerialne, miejskie, marszałkowskie). Sześć instytucji nie odpowiedziało albo przesłało niepełne informacje.

Wyniki badania zostały zawarte w opublikowanym wczoraj raporcie pt. „Pełna kultura – puste konta”. Jak piszą autorzy raportu na pierwszy rzut oka sytuacja być może nie wygląda źle.

– Nasze dane wskazują, że średnie wynagrodzenie w publicznych instytucjach kultury w Warszawie w 2018 roku wyniosło 5094 zł brutto (czyli około 3616 zł netto przy umowie o pracę). Jest to więc kwota wyższa niż przeciętne wynagrodzenie krajowe w 2018 roku: 4585,03 zł brutto (około 3261 zł netto przy umowie o  pracę) – czytamy w raporcie.

Jak zaznaczają działacze Inicjatywy Pracowniczej każda średnia wartość dotycząca zarobków jest zniekształcona przez osoby o najwyższych dochodach (czyli zwykle kadrę kierowniczą, otrzymującą wielokrotność pensji szeregowych pracowników). Dlatego o wiele bardziej wiarygodna i bliższa rzeczywistości jest mediana wynagrodzeń. Według badań związkowców uśredniona mediana z poszczególnych publicznych instytucji kultury w 2018 roku w Warszawie wyniosła 4536 zł brutto, tj. 3227 zł netto. W tym samym czasie mediana wynagrodzeń w Warszawie wynosiła blisko aż 6100 zł brutto!

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda jeśli wziąć pod uwagę organizatora instytucji. Najlepiej płacą instytucje, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uśredniona mediana wynosi tam 5107 zł brutto, chociaż są takie instytucje, w których mediana przekracza 10 tys. zł brutto. W przypadku instytucji dla których organizatorem jest samorząd Województwa Mazowieckiego mediana wynosi już tylko 4485 zł brutto.

Najgorzej płaci Miasto Stołeczne Warszawa. Mediana wynagrodzeń w miejskich instytucjach wynosi już tylko 4216 zł brutto. W tej grupie najmniej zarabiają osoby zatrudnione bibliotekach i domach kultury (uśredniona mediana wynagrodzeń wynosi odpowiednio 3971 zł i 4020 zł brutto. Są jednak i takie, w których mediana nie przekracza 2,5 tys. zł brutto.

W oparciu o wyniki badań Inicjatywa Pracownicza postuluje: zwiększenie wynagrodzeń zasadniczych w warszawskich instytucjach kultury o 1564 zł brutto, coroczną waloryzację wynagrodzeń co najmniej o wskaźnik inflacji, zmniejszenie rozpiętości płacowych, likwidację outsourcingu i umów śmieciowych oraz wprowadzenie jawności zasad wynagradzania.

Pełny raport z badań dostępny jest na stronie związku zawodowego Inicjatyw Pracownicza (link poniżej).

Pełna kultura – puste konta – raport

One thought on “Ile zarabiają pracownicy warszawskich instytucji kultury?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.