– Pracownicy zarabiają średnio 5 tys. zł brutto a nie 3,4 tys. zł – dyrektor warszawskiej instytucji kultury prostuje informacje zawarte w raporcie OZZ Inicjatywy Pracowniczej.

Jacek Mikołajczyk, dyrektor Teatru Syrena w Warszawie odniósł się do raportu OZZ Inicjatywy Pracowniczej na temat wynagrodzeń w warszawskich instytucjach kultury. W tabeli podsumowującej raport pojawiła się informacja o średniej brutto wynagrodzeń m.in. w Teatrze Syrena, wynoszącej w 2018 roku 3480,23 zł.

Jak tłumaczy dyrektor w raporcie znalazły dane na temat wynagrodzeń, podane na podstawie ankiety rozsyłanej przez OZZ IP do warszawskich instytucji kultury.

– Podaliśmy kwotę w odpowiedzi na umieszczone w ankiecie pytanie: „Jakie było średnie miesięczne wynagrodzenie brutto, bez uwzględniania nagród i odpraw, w 2018 roku?” – pisze Jacek Mikołajczyk. – Kwota 3480,23 zł określa tę średnią w Teatrze Syrena wyłącznie w odniesieniu do wynagrodzenia podstawowego (zgodnie z sugestią zawartą w pytaniu) i nie obejmuje honorariów za spektakle, które w Teatrze Syrena współtworzą wynagrodzenia zespołu artystycznego (m.in. aktorów) oraz częściowo technicznego (m.in. pracowników działów akustycznego i oświetleniowego) – czytamy w wyjaśnieniu.

– Po uwzględnieniu honorariów, które z racji liczby granych spektakli (około 270 rocznie) stanowią znaczącą część wynagrodzeń pracowników Teatru Syrena, kwota ta (średnie wynagrodzenie pracowników brutto w 2018 roku) wynosi 5058,21 zł – informuje Jacek Mikołajczyk i podkreśla, że popiera wszystkie inicjatywy zmierzające do zwiększenia zarobków pracowników warszawskich i polskich instytucji kultury.

– Składamy jednak wyjaśnienie, ponieważ czytelnicy artykułów opisujących wyniki ww. ankiety mogli odnieść wrażenie, że zarobki pracowników Teatru Syrena są znacząco niższe niż innych warszawskich teatrów czy wręcz skandalicznie niskie. Tymczasem w rzeczywistości są one nieco wyższe niż przeciętna, wynosząca w Warszawie, jak wynika z ankiety, 5 tys. złotych brutto – podsumowuje Jacek Mikołajczyk.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.