Rada Powiatu Garwolińskiego postanowiła zlikwidować Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem. Dyrektorkę likwidowanej instytucji dopuszczono do głosu na koniec sesji już po podjęciu uchwały. Przewodniczący Rady Powiatu zarzucił jej że „poucza” Radę i groził odebraniem głosu.

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem (pow. garwoliński, woj. mazowieckie) powstało w 2016 r. Był to pomysł ówczesnego starosty garwolińskiego na zagospodarowanie zdewastowanego i zaniedbanego Zielonego Dworu, będącego wcześniej w zarządzie Powiatowego Ośrodka Sportu i Zarządzania Lokalami. Po wyborach zmienił się starosta i „zmieniła się koncepcja” funkcjonowania Zielonego Dworu. W ostatnich dniach lutego na wniosek obecnego starosty Mirosława Walickiego Rada Powiatu podjęła dotyczącą zamiaru likwidacji Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

Jak czytamy w uzasadnieniu, zamiar likwidacji „wynika z analizy zakresu i efektów dotychczasowej działalności jednostki”, a także „oceny potencjału organizacyjnego, zaplecza technicznego oraz zasobów ludzkich w innych powiatowych jednostkach organizacyjnych”. Według autorów uzasadnienia w okresie swojego funkcjonowania PCKiP wydało na projekty kulturalne zaledwie 43,5 tys. zł. Lwią część budżetu pochłonęły koszty osobowe – 444,3 tys. zł i utrzymanie obiektu i terenu wokół niego – 503,8 tys. zł.

Z argumentami starosty nie zgadza się dyrektorka przeznaczonej do likwidacji instytucji Beata Pasternak. Według niej uzasadnienie likwidacji jest nierzetelne i zawiera błędy.

– Nie zgadzam się m. in. ze sposobem rozumowania co do wydatków na kulturę. Na przykład w szkołach od 80-90 proc.  wydatków stanowią wynagrodzenia, w PCKiP koszty te stanowią około 50 proc. budżetu instytucji. Czy nauczyciel, sekretarka, woźny lub inny pracownik szkoły nie pracuje oraz nie ma wkładu w rozwój edukacji w powiecie? Tak samo jest z tworzeniem kultury – stwierdza dyrektorka.

Swoje argumenty i szczegółowe odniesienie do projektu uchwały chciała przedstawić podczas sesji Rady Powiatu. Została dopuszczona do głosu przez przewodniczącego rady Waldemara Trzaskowskiego na koniec sesji, po przegłosowaniu uchwały ws. zamiaru likwidacji. Gdy omawiała działalność instytucji zniecierpliwiony przewodniczący popędzał ją i kazał „zmierzać ku końcowi”. Gdy chciała się odnieść do samej, podjętej już uchwały, szef rady najpierw nie chciał jej dopuścić do głosu, potem zarzucił, że „poucza” radę a następnie zagroził, że „odbierze głos”.

Całość wystąpienia dyrektorki oraz dyskusję z udziałem przewodniczącego Rady można zobaczyć na kanale YouTube Powiatu Garwolińskiego.

Co mówi prawo? 

- Organizator może zlikwidować instytucję w szczególnie uzasadnionych przypadkach. 
- Na 6 miesięcy przed wydaniem aktu o likwidacji instytucji kultury organizator jest obowiązany podać do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach likwidacji. 
- W przypadku likwidacji instytucji kultury z powodu braku środków finansowych, celem informacji, o której mowa powyżej, powinno być, między innymi, stworzenie możliwości podjęcia działań do zgromadzenia tych środków, które umożliwią dalsze funkcjonowanie instytucji. 

Art. 22. 1. Ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej

„Samorządowa instytucja kultury. Instrukcja obsługi”

Pomógł Ci ten artykuł? Cenisz treści publikowane w serwisie MenedżerKultury.pl? Wesprzyj działalność Fundacji MenedżerKultury.pl, która jest jego wydawcą.

Na fot. Dwór w Miętnem

(fot. from Wikimedia Commons, the free media repository, CC BY-SA 3.0 pl)

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.