Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Joanna Scheuring-Wielgus odpowiedziała na wystąpienie Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury. Odniosła się m. in. do opracowanych przez stowarzyszenie “Konkretów dla kultury”.

Przypomnijmy. Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury w ostatnich dniach 2023 r. wystąpiło do przedstawicieli rządu: Premiera Donalda Tuska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk oraz Ministry do spraw Równości Katarzyny Kotuli.

W tym tygodniu do stowarzyszenia wpłynęła odpowiedź od Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Joanny Scheuring-Wielgus. 

– Dziękuję Panu i wszystkim osobom zaangażowanym w opracowanie dokumentu Konkrety dla kultury za przedstawienie uwag dotyczących funkcjonowania samorządowych instytucji kultury. Nie ulega wątpliwości, że rola jaką podmioty te odgrywają w wypełnianiu zobowiązań państwa w stosunku do obywateli w zakresie zapewniania dostępu do dóbr i treści kultury, jest nieoceniona. Wymaga zatem wyposażenia realizujące ją instytucje w stosowne zaplecze, na które składają się m. in. odpowiednie narzędzia prawne – czytamy w odpowiedzi.

– Przesłany przez Państwa dokument Konkrety dla kultury zawiera szereg krytycznych diagnoz i propozycji rozwiązań odzwierciedlających ważną perspektywę osób zarządzających samorządowymi instytucjami kultury – pisze Joanna Scheuring-Wielgus. 

– Postulat dokonania zmian w Ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, które miałyby odpowiadać na problemy dostrzegane przez Państwa środowisko jest ważny ale wymaga pogłębionych analiz – czytamy w piśmie. 

– Wierzymy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współkierowane przez Joannę Scheuring-Wielgus doprowadzi w tej kadencji Parlamentu do pozytywnych zmian w polskiej kulturze. Ufamy, że zgodnie z deklaracjami stanie się to w dialogu ze środowiskiem – komentują przedstawiciele stowarzyszenia pismo podpisane przez Wiceministrę. 

 

Fot.  www.facebook.com/j.scheuringwielgus/

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.