Sprawy kultury są niemal nieobecne w dobiegającej końca kampanii wyborczej. Nikt o pracowników instytucji kultury nie zabiega, ani nie konkuruje na programy. Tak było… aż do wczoraj. 

W środę 11 października 2023 r. kandydaci Lewicy Arkadiusz Sikora i Krzysztof Śmiszek przedstawili “Pakiet dla kultury”. Arkadiusz Sikora zapowiedział m. in. wprowadzenie w sektorze kultury obligatoryjnych “trzynastek” wzorem całej sfery budżetowej, a także zwiększenie nakładów na programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Pracownicy sfery budżetowej mają trzynastki obligatoryjnie wpisane do swoich umów. Natomiast pracownicy sfery kultury tych trzynastek nie mają i my będziemy o to zabiegać – mówił kandydat. – Jesteśmy za tym, aby zostały zwiększone nakłady na programy dotacyjne dla kultury, w szczególności infrastrukturalne – Infrastruktura domów kultury, Infrastruktura kultury – zapowiedział Arkadiusz Sikora.

Screen ze strony radiowroclaw.pl

Krzysztof Śmiszek mówił też o uregulowaniu statusu artysty zawodowego i objęciu tej grupy ubezpieczeniem społecznym. Kolejnym podnoszonym przez niego postulatem było odideologizowanie kultury, w tym likwidacja przepisu art. 196 kodeksu karnego (Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2).

W konferencji prasowej zorganizowanej we Wrocławiu udział wziął również Paweł Kamiński, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury. 

– W maju tego roku przy okazji Dnia Działacza Kultury zaprezentowaliśmy wypracowane przez nas postulaty, które nazwaliśmy “Konkretami dla kultury”. Zaapelowaliśmy też do polityków, aby skorzystali z tych propozycji i włączyli je do swoich programów wyborczych. Mimo, że kampania dobiega końca, aż do teraz praktycznie nikt nie zareagował na to wezwanie. Zrobili to jednak kandydaci Lewicy Arkadiusz Sikora i Krzysztof Śmiszek. Dlatego tutaj jestem – mówił Paweł Kamiński.

Przypomnijmy, że “Konkrety dla kultury” to zbiór rekomendacji dot. kultury wypracowany przez środowisko Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury. Obejmują one m. in. zmianę zasad wynagradzania pracowników samorządowych instytucji kultury, w sposób analogiczny do zasad wynagradzania pracowników samorządowych i nauczycieli, w szczególności: przywrócenie „trzynastek”, zwiększenie wysokości odpraw emerytalnych, zwiększenie puli programów dotacyjnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Infrastruktura domów kultury” do 40 mln zł rocznie oraz “Infrastruktura kultury” do 60 mln zł rocznie, zwolnienie instytucji kultury z VAT, a także zmiany w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej wzmacniające autonomię instytucji kultury i zabezpieczające przed niezgodnym z prawem odwoływaniem dyrektorów instytucji kultury. 

Arkadiusz Sikora jest liderem listy Lewicy w okręgu legnicko-jeleniogórskim. Jest ekonomistą i menedżerem. W latach 2011-2015 był wicedyrektorem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Poseł Krzysztof Śmiszek jest liderem listy Lewicy we Wrocławiu. Jest adwokatem i doktorem prawa, zajmuje się m. in. prawami człowieka i przeciwdziałaniem dyskryminacji.

Na fot. Arkadiusz Sikora, Paweł Kamiński i Krzysztof Śmiszek

One thought on “Lewica: Trzynaste pensje i wzrost wydatków na infrastrukturę domów kultury

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.