Środowisko Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury doprowadziło do złożenia w Sejmie projektu ustawy przywracającej trzynaste pensje w instytucjach kultury.

W czwartek 21 marca 2024 r. Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Unia Pracy) reprezentowany przez posłankę Marcelinę Zawiszę i posła Arkadiusza Sikorę złożył projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej, przywrócić trzynaste pensje w instytucjach kultury. W Sejmie odbyła się konferencja prasowa dotycząca projektu, w której oprócz posłów wzięli udział przedstawiciele stowarzyszenia: Paweł Kamiński, Karolina Miżyńska, Aneta Majak, Łukasz Molski.

W trakcie konferencji posłanka Marcelina Zawisza podkreśliła, że projekt jest inicjatywą i został stworzony przez Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury. Poseł Arkadiusz Sikora przypomniał, że poparcie dla przywrócenia “trzynastek” w kulturze deklarował wspólnie z posłem Krzysztofem Śmiszkiem jeszcze w trakcie kampanii wyborczej w październiku 2023 r. Przypomniał również, że był współzałożycielem Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury i nadal jest jego członkiem. 

Paweł Kamiński i Karolina Miżyńska zwracali uwagę na nierówne traktowanie przez państwo polskie pracowników instytucji kultury w stosunku do innych grup zawodowych sektora publicznego. Wyrazili też nadzieję, że przywrócenie “trzynastek” jest pierwszym krokiem na drodze zmian w kulturze.

Przywrócenie “trzynastek” znalazło się w “Konkretach dla kultury”, które Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury ogłosiło w maju 2023 r. z okazji Dnia Działacza Kultury. W uzasadnieniu projektu ustawy znalazły się obszerne fragmenty opracowań stowarzyszenia, w tym materiały prezentowane podczas konferencji “Spotkanie przy Wiejskiej” która odbyła się 29 stycznia 2024 r. w siedzibie Fundacji Szkoła Liderów. 

„Konkrety dla kultury” na Dzień Działacza Kultury

Obecnie “trzynastki” przysługują pracownikom: państwowych jednostek sfery budżetowej, urzędów organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach, samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, w tym placówek oświatowych i urzędów samorządowych, biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich oraz klubów, kół albo zespołów parlamentarnych. Pacownicy instytucji kultury posiadają jedynie prawo do nagród za szczególne osiągnięcia w pracy. Analogiczne prawo posiadają jednak pracownicy sfery budżetowej niezależnie od prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Rozwiązanie zaproponowane przez Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury zakłada nowelizację Ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej i poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do “trzynastek” o instytucje kultury.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, z przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury szacunków wynika, że w skali budżetu państwa oraz budżetów samorządów zagwarantowanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego pracownikom i pracowniczkom instytucji kultury nie powinna przekroczyć łącznie 560 mln zł, jednak realnie będą zapewne wyraźnie niższe. Koszty dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach państwowych wyniosą ok. 90 mln zł, a w instytucjach samorządowych ok. 470 mln zł, tj. ok. 323 mln zł w instytucjach gminnych, 21,5 mln zł w instytucjach powiatowych i ok. 125,5 mln zł w instytucjach wojewódzkich.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej

Zobacz nagranie video z konferencji prasowej w Sejmie

fot. Profil Posła Arkadiusza Sikory na Facebooku

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.