Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński powołał Marka Mutora na stanowisko Dyrektora Narodowego Centrum Kultury.

Marek Mutor zastąpił na stanowisku dyrektora Narodowego Centrum Kultury Krzysztofa Dudka, który kilka dni temu złożył rezygnację. Nowy dyrektor urodził się w 1979 r. Jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Był pierwszym dyrektorem NCK, po wydzieleniu Centrum z Instytutu Adama Mickiewicza w 2006 r. W tym okresie stworzył kilka programów w obszarze kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, m. in. programy „Patriotyzm Jutra”, czy „Świadkowie Historii”.

Od 2007 r. był dyrektorem Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu – instytucji kultury zajmującej się popularyzacją historii, która zasłynęła m. in. wystawami edukacyjnymi „Pociąg do historii”, „Solidarny Wrocław”.

Rozpoczął także budowę Centrum Historii „Zajezdnia” w budynku zajezdni autobusowej na ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu i jest kuratorem powstającej w nim wystawy głównej „Wrocław 1945-2016”.

Marek Mutor był również radnym Wrocławia IV i V kadencji, wybranym w wyborach w 2002 r. z listy Federacyjnego Klubu Radnych PO-PiS, a w 2006 r. z listy Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2006-2007 był Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Wrocławia.

Fot. Marcin Oliva-Soto

3 thoughts on “Nowy dyrektor Narodowego Centrum Kultury powołany

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.