Według sondażowych wyników Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory i najprawdopodobniej będzie mogło samodzielnie stworzyć rząd. Na nowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego typowany jest Jarosław Sellin.

Jarosław Sellin jest z wykształcenia historykiem. Przez wiele lat był dziennikarzem – pracował w TVP i Polsacie. Był rzecznikiem prasowym rządu Jerzego Buzka, a potem członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W latach 2005-2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z wypowiedzi publicznych Jarosława Sellina można wywnioskować, że jako Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie stał na straży wartości chrześcijańskich w kulturze. Tak wypowiadał się w wywiadzie dla Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

– Przez ostatnie kilka lat mieliśmy różne sytuacje tak w mediach publicznych, jak też w różnych projektach reprezentowanych przez instytucje kultury, choćby bulwersującą znaczną część opinii publicznej, „Golgota Piknik”… Kultura, media, choćby telewizja narodowa, powinna skupiać się na kilku filarach, m.in. edukacji i tzw. kulturze wysokiej. Ważna jest w tym wszystkim również wspomniana postawa etyczna i też poszanowanie wartości chrześcijańskich. Jakoś ostatnio zapominamy, że przecież korzenie nie tylko naszej Ojczyzny, ale też Europy to właśnie tożsamość związana z chrześcijaństwem. Warto o tym często mówić, choćby w kontekście problemu Emigrantów z Bliskiego Wschodu…

Według mediów branżowych (wirtualnemedia.pl) Jarosław Sellin jest zwolennikiem istotnych zmian w mediach publicznych. Plany PiS mają zakładać przeprowadzenie reformy medialnej obejmującej przekształcenie mediów publicznych ze spółek skarbu państwa w instytucje kultury.

– Zmiany wymagają czasu i ważna jest zmiana ustroju mediów publicznych. Od prawie 25 lat funkcjonują jako spółki prawa handlowego i uważam, że jest to błędne funkcjonowanie. Obecnie media publiczne podlegają skarbowi państwa i co roku muszą się rozliczać przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, którym jest po prostu minister skarbu państwa… Można więc mówić w jakimś sensie o podległości politycznej mediów publicznych od jednej osoby – ministra, który co roku może zaakceptować, lub też nie, absolutorium w zależności od wyników finansowych mediów. Dlatego media nie powinny być spółkami prawa handlowego, bo to powoduje presję, aby dany program, był jak najlepiej opłacalny, przynoszący duże dochody. To oznacza komercjalizację, często w nie najlepszym stylu. Z tego powodu media publiczne upodabniają się do prywatnych, z płytszą ofertą programową, a nie głębszą, ponieważ komercyjna oferta lepiej się sprzedaje. Chodzi o to, aby z tego reżimu media „wyzwolić” i wymyślić formułę instytucji wyższej użyteczności publicznej o charakterze państwowym, należącym do całego narodu. Myślę, że najbliższe takiemu dobremu wzorcowi było by np. funkcjonowanie podobne do BBC. Telewizja BBC po pierwsze ma solidną, długotrwałą tradycję, a po drugie dobrą ofertę programową, traktowaną jako swoistą, publiczną misję – mówił Jarosław Sellin w rozmowie z dziennikarzami Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Fot. www.sellin.pl

One thought on “Nowy minister będzie stał na straży wartości chrześcijańskich w kulturze

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.