Prof. Piotr Gliński a nie jak wcześniej spekulowano Jarosław Sellin, będzie nowym Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie jednocześnie Wicepremierem Rządu RP.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz kandydatka na Premiera RP Beata Szydło przedstawili proponowany skład rządu.

Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jednocześnie I Wiceprezesem Rady Ministrów będzie prof. Piotr Gliński. To pierwsza w historii Polski sytuacja, w której Ministrem Kultury będzie jednocześnie wiceszefem rządu.

W pierwszych wypowiedziach jako oficjalny kandydat na Ministra Kultury udzielonych dziennikarzom Radia Łódź Piotr Gliński zapowiedział oparcie programu rządu na dwóch filarach – gospodarce i kulturze.

Podkreślał również, że dwa główne kierunki rozwoju polskiej kultury to stabilizacja sytuacji kultury, jeżeli chodzi o instytucje, artystów i twórców oraz połączenie racji stanu polskiej wspólnoty politycznej, wartości patriotycznych i tradycji z tym, co daje kultura. Piotr Gliński zapowiedział również przekształcenie radia i telewizji publicznej ze spółek handlowych w narodowe instytucje kultury.

Piotr Gliński ma 61 lat. Jest socjologiem, profesorem nauk humanistycznych i nauczycielem akademickim. W pracy naukowej specjalizuje się w badaniu ruchów społecznych, socjologii kultury i społeczeństwa obywatelskiego, a także w kwestiach społecznych aspektów ochrony środowiska. W latach 2005–2011 był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Piotr Gliński znany jest jako kandydat PiS na tzw. premiera technicznego – przemawiającego z tabletu trzymanego na sejmowej mównicy przez Jarosława Kaczyńskiego.

 

Fot. iTV Sejm – www.sejm.gov.pl

One thought on “Piotr Gliński Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.