Prezydent Andrzej Duda powołał prof. Piotra Glińskiego na stanowisko wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość zaprzysiężenia rządu odbyła się dzisiaj tj. 16 listopada br. w Pałacu Prezydenckim. Piotr Gliński jest pierwszym w historii Polski Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który jednocześnie pełni funkcję wicepremiera.

Jak już pisaliśmy nowy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma 61 lat, jest socjologiem, profesorem nauk humanistycznych i nauczycielem akademickim. W pracy naukowej specjalizuje się w badaniu ruchów społecznych, socjologii kultury i społeczeństwa obywatelskiego, a także w kwestiach społecznych aspektów ochrony środowiska. W latach 2005–2011 był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Piotr Gliński znany jest jako kandydat PiS na tzw. premiera technicznego – przemawiającego z tabletu trzymanego na sejmowej mównicy przez Jarosława Kaczyńskiego.

Coraz więcej również wiadomo o zamierzeniach prof. Piotra Glińskiego na stanowisku Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Piotr Gliński wymienił pięć swoich priorytetów jako ministra kultury: stabilizację sytuacji środowisk i instytucji twórczych; bardziej sprawiedliwy podział dóbr kultury w sensie regionalnym i społecznym; wprowadzanie do kultury popularnej elementów kultury wyższej; uczciwą i przejrzystą politykę historyczną oraz zmiany w mediach publicznych.

Pełna treść rozmowy jest dostępna w serwisie PAP.

PAP – Gliński: nie planujemy rewanżu, ale podział środków na kulturę będzie inny

fot. Danuta Matloch/MKiDN

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.