Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział odwołanie dyrektorki Miejskiego Ośrodka Kultury Agnieszki Kołodyńskiej. Artyści, działacze kultury i inni mieszkańcy miasta rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją w obronie dyrektorki.

Agnieszka Kołodyńska (na fot.) kieruje olsztyńskim MOK-iem od 5 listopada 2015 roku. Wcześniej była inicjatorką i aktywistką ruchu Obywatele Kultury Olsztyna. Była również sygnatariuszką „Deklaracji na rzecz kultury miasta Olsztyna” podpisanej z udziałem Prezydenta miasta w 2013 roku. Z wykształcenia jest psychopedagogiem, pedagogiem teatralnym, menedżerem i animatorem kultury. Ma na koncie również stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000) i Prezydenta Olsztyna (2014).

Powołując Agnieszkę Kołodyńską na stanowisko dyrektora MOK Prezydent podpisał z nią kontrakt na zarządzanie MOK na 3 lata. Teraz chce ją odwołać przed upływem tego terminu. Tuż przed Wielkanocą wszczął procedurę odwoławczą i wystąpił o opinię ws. zamiaru odwołania do lokalnych stowarzyszeń zawodowych i twórczych. Głównym motywem odwołania mają być oskarżenia o stosowanie przed dyrektorkę mobbingu wobec pracowników.

Zamiary Prezydenta wobec dyrektorki poruszyły olsztyńskie środowisko kulturalne. Artyści i działacze kultury napisali petycję, w której apelują o ponowne rozpatrzenie decyzji o odwołaniu Agnieszki Kołodyńskiej z funkcji dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

– Naszym celem jest wyrażenie pełnego poparcia dla tworzonej przez obecną Dyrektor MOK oferty kulturalnej dla miasta Olsztyna. Jesteśmy przekonani, że obrany kierunek działań jest nowatorski, ma duży potencjał rozwoju i zaspokaja potrzeby kulturalne olsztynian – czytamy w petycji.

– Swoje stanowisko wyrażamy po to, by w sytuacji niepotrzebnych sporów, sztucznych podziałów i medialnej wrzawy, nie dopuścić do zaprzepaszczenia wielu wartościowych zmian i odważnych projektów, jakie udało się wypracować przez ostatni rok w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie pod kierunkiem Pani Agnieszki Kołodyńskiej – twierdzą autorzy petycji.

W podobnym tonie wypowiadają się osoby, które już podpisały petycję.

– Jako mieszkanka i entuzjastka tego miasta, odnoszę nieodparte wrażenie, że zmiany w ofercie kulturalnej MOK’u są zauważalne. Jako beneficjent tych działań, pragnę a nawet wymagam kontynuacji tego świeżego powiewu który oprócz tego, że jest bezapelacyjnie odczuwalny, aktywuje i integruje mieszkańców – twierdzi Anna Adamkiewicz.

– Nie może być tak w państwie prawa, że niszczy się kogokolwiek na podstawie plotek, pomówień i działań jakiejkolwiek „komisji” która nie miała prawa powstać, a tym bardziej nie miała jakiejkolwiek podstawy prawnej – oburza się Maciej Lubieniecki.

Petycję w sprawie Agnieszki Kołodyńskiej podpisało już ponad 360 osób. Żeby dołączyć do jej sygnatariuszy wystarczy kliknąć poniższy link.

Petycja w sprawie poparcia Dyrektor MOK w Olsztynie

Fot. Gabriela Szewczyk

3 thoughts on “Olsztynianie walczą o dyrektorkę

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.