połączenie łódzkich domów kultury

Nie ustają protesty przeciwko centralizacji łódzkich domów kultury. Pracownicy wieszają banery na domach kultury a w akcję oporu angażują się wybitni artyści.

Przypomnijmy. Samorząd Łodzi rozpoczął procedurę centralizacji domów kultury. Łódzcy urzędnicy ogłosili pomysł połączenia instytucji kultury na początku sierpnia. We wrześniu Rada Miejska w Łodzi podjęła uchwałę dotyczącą zamiaru połączenia Bałuckiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodka Kultury „Górna”, Poleskiego Ośrodka Sztuki i Widzewskich Domów Kultury. Do połączenia ma dojść już 1 lutego 2021 r.

Pomysłowi ze strony władz miasta patronuje Wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka, która w wypowiedziach medialnych nie ukrywa, że restrukturyzacja ma przynieść oszczędności m. in. na wynagrodzeniach dyrektorów i księgowych. W skali roku chodzi o ok. 400 tys. zł.

Plany samorządowców od początku budzą ostry sprzeciw środowiska łódzkiej kultury. Ludzie kultury zarzucają miastu, że wprowadza zmianę bez rzetelnych konsultacji i nie chce prowadzić dialogu. Protestują aktywiści, twórcy i artyści a także dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury. Na Facebooku powstał też profil Stop centralizacji kultury.

Tymczasem władze miasta powołały pełnomocniczkę ds. połączenia domów kultury, którą została dyrektorka Poleskiego Ośrodka Kultury Aleksandra Podębska. Przez dyrektorów i pracowników pozostałych czterech domów kultury, które mają zostać zcentralizowane, decyzja ta została odebrana jako próba poróżnienia środowiska. Napisali więc list stanowiący wotum nieufności wobec Aleksandry Podębskiej a Wiceprezydent Małgorzacie Moskwie-Wodnickiej przynieśli do magistratu trumnę.

W obronę łódzkich domów kultury dni angażują się również znani artyści.  Protestuje m. in. wybitny aktor Jan Peszek.

Apel do Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej wystosował też aktor młodszego pokolenia Łukasz Garlicki.

Pracownicy łódzkich domów kultury apelują o wsparcie. Żeby to zrobić należy zapozować do zdjęcia z kartką z hasłem „Stop centralizacji domów kultury w Łodzi” i nagrać krótki apel do Prezydent Hanny Zdanowskiej. W poście należy umieścić hashtag #Stopcentralizacjichallenge, warto też oznaczyć profil Stop centralizacji kultury.

Fot. Stop centralizacji kultury (www.facebook.com/StopCentralizacji/)

Przeczytaj też:

Opinia: Dialog pod presją

2 thoughts on “Trwają protesty w obronie łódzkich domów kultury

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.