Burmistrz chce połączyć miejski ośrodek kultury z muzeum, które zarządza wielkim obiektem fortyfikacyjnym. Pracownicy protestują.

Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz chce połączyć Międzyrzecki Ośrodek Kultury z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. W ostatnich dniach sierpnia Rada Miejska w Międzyrzeczu podjęła na jego wniosek tzw. uchwałę intencyjną dotyczącą połączenia instytucji.

Ułatwienie i zintegrowanie współdziałania

Uzasadnienie połączenia zawarte w załączniku do uchwały (pełny tekst do pobrania poniżej) liczy niecałe pół strony i nie zawiera żadnych konkretów. Jak czytamy w załączniku zatytułowanym „Przyczyny połączenia instytucji kultury” utworzenie jednej instytucji ma umożliwić „efektywne planowanie i organizację pracy, w szczególności w zakresie obsługi administracyjnej i finansowej”. Według samorządowców z Międzyrzecza połączenie pozwoli również na „ułatwienie i zintegrowanie współdziałania” między instytucjami, lepsze wykorzystanie kadry oraz „stworzenie szansy na wymianę doświadczeń między pracownikami”. Według autorów uchwały połączenie ma również zwiększyć potencjał instytucji i przyczynić się do „jeszcze bardziej gospodarnego wykorzystania środków publicznych”.

Potraktowani przedmiotowo

Przeciwko połączeniu protestują m. in. pracownicy Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury, którzy napisali apel do burmistrza. Mają pretensje do burmistrza przede wszystkim o to, że o zamiarze połączenia dowiedzieli się tzw. pocztą pantoflową. Oficjalna informacja dotarła do pracowników MOK zaledwie na 8 dni przed sesją, podczas której Rada Miejska podjęła uchwałę intencyjną, gdy projekt musiała zaopiniować jedna z komisji Rady.

– Poczuliśmy się potraktowani bardzo przedmiotowo, a chyba w toku naszej w realizacji zadań i przygotowywania imprez kulturalnych, daliśmy się poznać, jako zaangażowani, odpowiedzialni i profesjonalni realizatorzy tych przedsięwzięć, co Pan Burmistrz wielokrotnie podkreślał – czytamy w apelu, który podpisało 28 osób. – Czy nie mógł Pan wcześniej spotkać się z nami, pracownikami MOK i przedyskutować ten zamiar i wysłuchać naszych opinii w tej sprawie? – pytają pracownicy.

Jak czytamy w apelu obawiają się, że połączenie spowoduje uszczerbek w działalności MOK, jak i działającej w jego strukturze Biblioteki Miejskiej.

– W naszym odczuciu połączenie obu instytucji nie przyniesie Gminie spodziewanych przez Pana Burmistrz korzyści. Dla nas najważniejsze jest zachowanie naszych miejsc pracy i możliwość jej wykonywania dla dobra międzyrzeckiej społeczności. A zapowiadane zmiany tego nam nie gwarantują – dzielą się swoimi obawami pracownicy MOK.

To pochopna decyzja

Krytyczny stosunek do propozycji burmistrza ma też dyrektor MOK Andrzej Sobczak.

– Ten pomysł jest nietrafiony. W ogóle nie rozumiem czym burmistrz się kierował podejmując decyzję o połączeniu instytucji. Uważam, że podjął ją pochopnie. Nie przeprowadził żadnych konsultacji. Na pewno takiej zmiany nie powinno się robić ad hoc – mówi dyrektor.

– To nie burmistrz zarządza instytucjami kultury. Mają one swoją autonomię i specyfikę, którą należy uszanować. Tym bardziej, że MOK został rozwinięty, rozbudowany, wyposażony. Jest jedną z wizytówek Województwa Lubuskiego. Dotyczy to również muzeum. Międzyrzecki Rejon Umocniony jest markowym produktem, znanym w Polsce i całej Europie – dodaje Andrzej Sobczak.

MRU straci prestiż

Opinię dyrektora podzielają pasjonaci militariów i fortyfikacji.

– Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU), który jest głównym elementem muzeum jest bardzo znanym miejscem. To marka, która przyciąga miłośników fortyfikacji z całej Polski i z Europy. Moim zdaniem połączenie Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy z MOK-iem grozi utratą prestiżu tego miejsca. Nie chcę sobie wyobrażać, jak ma wyglądać zarządzanie tym obiektem z oddalonego od 12 kilometrów Międzyrzecza, gdzie siedzibę ma Międzyrzecki Ośrodek Kultury – mówi jeden z nich.

Nadzieja w Radzie ds. Muzeów

Zgodnie z Ustawą o muzeach tego typu instytucja może zostać połączona z inną instytucją kultury, tylko wówczas, gdy połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań. Oceny skutków ewentualnego połączenia dokonuje działająca przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rada do Spraw Muzeum. Połączenia można dokonać wyłącznie po pozytywnym zaopiniowaniu przez radę.

Apel pracowników Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury

Uchwała Rady Miejskiej w Międzyrzeczu ws. zamiaru połączenia instytucji kultury

Fot. Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy – bunkry.pl

2 thoughts on “Pracownicy bronią się przed połączeniem instytucji

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.