Nie, nie będzie zmian w powoływaniu dyrektorów instytucji kultury. Nagłówek w jednym z ogólnopolskich serwisów internetowych jest typowym clickbaitem i wprowadza w błąd. Wyjaśniam szczegóły projektu zmian w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie konkursu na dyrektora instytucji kultury.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało projekt zmian w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 12 kwietnia 2019 r. w sprawie konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury.
Projekt przewiduje usunięcie jednego zdania z tekstu rozporządzenia i ograniczenie listy nośników, w których publikowane mają być obowiązkowo ogłoszenia o konkursach na dyrektora instytucji kultury.
Od 2019 r., tj. od wejścia w życie nowelizacji Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 12 kwietnia 2019 r. w sprawie konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury ogłoszenie o konkursie zamieszcza się:
- na stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej instytucji kultury oraz na jej stronie internetowej;
- na stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej organizatora oraz na jego stronie internetowej;
- w dziennikach bądź internetowych wydaniach dzienników:
- jednym o zasięgu ogólnokrajowym,
- jednym regionalnym;
- w dwóch serwisach internetowych o tematyce związanej z zakresem działania instytucji kultury (na przykład w serwisie MenedżerKultury.pl).
Więcej na ten temat napisałem w artykule “Jak zgodnie z prawem ogłosić konkurs na dyrektora instytucji kultury?”.
W projekcie zmian złożonym 17 lipca 2024 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaproponowało usunięcie z treści rozporządzenia jednego punktu o brzmieniu:
“3) w dziennikach bądź internetowych wydaniach dzienników:
- jednym o zasięgu ogólnokrajowym,
- jednym regionalnym;”
W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazuje, że zamieszczanie ogłoszeń w dziennikach bądź internetowych wydaniach dzienników jest rozwiązaniem “nieadekwatnym” do obecnej sytuacji społecznej i medialnej. Jednocześnie Ministerstwo zastrzega, że zmiana nie wyłącza możliwości zamieszczenia ogłoszenia w ww. dziennikach jeśli organizator konkursu uzna to za celowe, jednak takie działanie nie będzie już miało charakteru obligatoryjnego.
Ministerstwo wskazuje też, że nie zmieni się nic w kwestii obowiązku zamieszczania ogłoszeń tak jak dotychczas na stronie podmiotowej organizatora i instytucji kultury w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na ich stronach internetowych, a także w dwóch serwisach informacyjnych o tematyce związanej z zakresem działania instytucji kultury, a w uzasadnionych przypadkach w innych serwisach internetowych o tematyce kulturalnej.
Jeśli więc ktoś oczekiwał poważnych zmian w organizacji konkursów oraz powoływaniu dyrektorów instytucji kultury może się poczuć rozczarowany. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego składając ten projekt zdaje się mówić: “Nowelizacja i rozporządzenie z 2019 r. wprowadzone przez Ministra Piotra Glińskiego są OK! Wyrzucamy jedynie obowiązek publikacji ogłoszeń z dziennikach, bo to nieżyciowy przepis”.
Zmiana rozporządzenia pozwoli zaoszczędzić odrobinę pieniędzy organizatorom, instytucji wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 30 lipca 2015 r. w sprawie wykazu samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu, którzy obecnie muszą zlecać publikację ogłoszeń wydawców dzienników ogólnopolskich i regionalnych. Jednocześnie jeszcze bardziej ograniczy pulę pieniędzy, która obecnie trafia do mediów.