p. o. dyrektora instytucji kultury

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierował do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury.

Projekt pojawił się w związku z grudniową nowelizacją Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Ustawa zobowiązała Ministra do określenia m. in. sposobu podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze ogłoszenia konkursu, ogłoszenia oraz przeprowadzania konkursu. Nowe zasady mają wejść w życie 19 kwietnia 2019 r.

Projekt przewiduje m. in. że organizator będzie miał obowiązek podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze ogłoszenia konkursu, nie później niż na rok przed upływem okresu na jaki został powołany dotychczasowy dyrektor instytucji kultury. Sam konkurs będzie musiał być ogłoszony nie później, niż na pół roku przed upływem okresu, na jaki został powołany dotychczasowy dyrektor instytucji kultury. Ma to umożliwić przygotowanie się do konkursu zarówno organizatorowi, instytucji, jak osobom zainteresowanym udziałem w konkursie.

Ogłoszenie o konkursie będzie musiało zostać opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej oraz stronie internetowej zarówno organizatora jak i instytucji a ponadto: w dziennikach bądź internetowych wydaniach dzienników – jednym o zasięgu ogólnokrajowym i jednym regionalnym oraz w dwóch serwisach internetowych o tematyce związanej z zakresem działania instytucji kultury.

Projekt rozporządzenia doprecyzowuje również tryb działania komisji konkursowej. Komisja musi w pierwszej kolejności ocenić, które oferty spełniają wymogi określone w ogłoszeniu o konkursie i nie wcześniej niż po 7 dniach przeprowadzić rozmowy z uczestnikami konkursu. Ma to na celu zapewnienie czasu uczestnikom konkursu na przygotowanie się do konkursu a członkom komisji konkursowej na zapoznanie się z nadesłanymi dokumentami.

Projekt rozporządzenia trafi teraz do konsultacji do stowarzyszeń zawodowych i twórczych oraz do związków zawodowych. Projekt oraz jego uzasadnienie dostępne są poniżej.

Rozporządzenie w sprawie konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury – projekt

Rozporządzenie w sprawie konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury – uzasadnienie

„Samorządowa instytucja kultury. Instrukcja obsługi”

Pomógł Ci ten artykuł? Cenisz treści publikowane w serwisie MenedżerKultury.pl? Wesprzyj działalność Fundacji MenedżerKultury.pl, która jest jego wydawcą.

One thought on “Konkursy na dyrektorów po nowemu – jest projekt rozporządzenia

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.