p. o. dyrektora instytucji kultury

Statut instytucji kultury powinien określać liczbę zastępców dyrektora, jeśli takie stanowiska mają być tworzone w instytucji.

Rada Miasta nadając statut instytucji kultury musi określić w statucie konkretną liczbę stanowisk zastępcy dyrektora. Nieprecyzyjny zapis może skutkować interwencją organu nadzoru.

Stało się tak w przypadku statutu Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Rada Miasta Piekary Śląskie w październiku 2015 r. podjęła uchwałę w sprawie zmiany statutu wprowadzając m. in. zapis mówiący o tym, że dyrektor Miejskiego Domu Kultury realizuje swoje obowiązki przy pomocy nie więcej niż dwóch zastępców. Wojewoda Śląski unieważnił ten zapis statutu rozstrzygnięciem nadzorczym z 11 grudnia 2015 r.

Według prawników Wojewody Śląskiego Rada nieprawidłowo wypełniła delegację ustawową nie wskazując konkretnej liczby zastępców dyrektora i pozostawiając tę decyzję dyrektorowi instytucji kultury. Takie rozwiązanie jest sprzeczne z prawem. Ponadto brak określenia liczby stanowisk zastępców dyrektora w statucie instytucji kultury powoduje, iż dalsze regulacje zawarte w statucie dot. trybu powoływania i odwołania zastępców również są nieprawidłowe. Według organu nadzoru nie można bowiem zastosować regulacji dot. powołania i odwołania zastępców dyrektora gdy nie została określona konkretna liczba stanowisk do obsadzenia.

Pomógł Ci ten artykuł? Cenisz treści publikowane w serwisie MenedżerKultury.pl? Wesprzyj działalność Fundacji MenedżerKultury.pl, która jest jego wydawcą.

„Samorządowa instytucja kultury. Instrukcja obsługi” – nowe wydanie już dostępne!

One thought on “Liczba zastępców dyrektora musi być określona w statucie

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.