Wiemy co się stanie z trzyletnim programem Bardzo Młoda Kultura w przyszłym roku.

Bardzo Młoda Kultura to działający od 2016 roku trzyletni program wspierania edukacji kulturowej. Celem programu jest budowanie systemowych rozwiązań wzmacniających stymulowanie kreatywności i edukacji kulturowej. Program realizuje 16 operatorów wojewódzkich wyłonionych w konkursie. Najczęściej są to instytucje kultury należące do samorządów wojewódzkich. W ramach programu prowadzone są działania sieciujące oraz udzielane są mikrogranty na lokalne projekty realizowane wspólnie przez animatorów kultury i przedstawicieli sektora edukacji.

Niespodziewane cięcie

Budżet całego programu wynosił 12 mln zł, tj. 4 mln zł rocznie. W lutym 2017 r. operatorzy zostali poinformowani, że tegoroczny budżet został zmniejszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do 2 mln zł.

Decyzja o obcięciu budżetu Bardzo Młodej Kultury wzbudziła protesty wojewódzkich operatorów programu oraz animatorów kultury. W niektórych województwach samorządy zwiększyły dotację na realizację programu w tym roku.

“Późniejszy termin” właśnie nadszedł

Nie było jednak jasne, czy i na jakim poziomie program będzie finansowany w 2018, ostatnim roku działania programu. Ministerstwo w maju informowało, że podejmie decyzję w tej sprawie „w późniejszym terminie”.

Decyzja właśnie zapadła. Dotacja celowa Ministerstwa dla Narodowego Centrum Kultury na realizację programu w roku 2018 r. wyniesie 2 mln zł, tj. dokładnie tyle, ile w bieżącym roku.

Na fot. spotkanie w ramach projektu “Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku” (fot. Dolnośląska Kultura i Sztuka DOKiS.pl)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.