Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność zarządzenia burmistrza w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektorki instytucji kultury. 

Sprawa dotyczyła odwołania dyrektorki Sandomierskiego Centrum Kultury Katarzyny Radziwiłko przez burmistrza Marcina Marca. Zarządzenie burmistrza zostało wydane 31 maja 2023 roku. Wyrok zapadł wczoraj, tj. 4 października 2023 r. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach.

Sąd uznał, że burmistrz naruszył przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, które wyraźnie określają, że odwołanie dyrektora instytucji kultury musi być poprzedzone konsultacjami oraz zasięgnięciem opinii związków zawodowych działających w danej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Stanowisko burmistrza opierało się na błędnym założeniu, że procedura taka nie obowiązuje, podczas gdy brzmienie przepisów i utrwalona linia orzecznicza sądów administracyjnych nie pozostawia w tym zakresie wątpliwości. Sprawą w imieniu Katarzyny Radziwiłko zajmowała się radca prawny Agata Ibrom. Wyrok jest nieprawomocny. 

Sąd uznał zarządzenie za niezgodne z prawem ze względu na uchybienia w procedurze odwołania. Jednak jak pisałem kilka miesięcy temu, zarządzenie zawierało znacznie więcej błędów. Wśród przesłanek odwołania, które wskazał w uzasadnieniu, większość miała pozaustawowy charakter. Napisałem również, że burmistrz dał sporo dowodów swojej niekompetencji, na co zareagował jego rzecznik prasowy. Swoją odpowiedzią jedynie potwierdził, że nie ma pojęcia o przepisach regulujących działalność kulturalną oraz o swoich kompetencjach w tym zakresie. 

W sprawę angażowało się również jako Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury. Stowarzyszenie wezwało pisemnie burmistrza Sandomierza do usunięcia naruszenia prawa polegającego na wydaniu zarządzenia w sprawie odwołania dyrektorki Sandomierskiego Centrum Kultury zawierającego liczne niezgodności z przepisami Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

One thought on “Sąd potwierdził bezprawie burmistrza

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.