Praca dyrektora instytucji kultury, to jak chodzenie po polu minowym. Każde, choćby najmniejsze naruszenie prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem, może być powodem odwołania.

Zgodnie z Ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (z art. 15. ust. 6. pkt 3.) dyrektor instytucji kultury powołany na czas określony może zostać odwołany ze stanowiska w określonych sytuacjach. Może to nastąpić na własną prośbę, z powodu choroby trwale uniemożliwiając wykonywanie obowiązków, z powodu odstąpienia od realizacji umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe działalności instytucji kultury oraz program jej działania a także z powodu naruszenia przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem.

W przypadku odwołania z powodu naruszenia przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem nie liczy się skala naruszenia prawa. Można więc zostać odwołanym praktycznie za każde naruszenie przepisów. Potwierdza to (nieprawomocny jeszcze) wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 18 listopada 2016 r. W sprawie tej, sąd rozpatrywał skargę byłego dyrektora Centrum Kultury i Sportu, który został odwołany przez organizatora m. in. z powodu naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych.

Jak stwierdził sąd, przepis zawarty w ustawie nie zawiera warunku, aby naruszenie prawa miało charakter rażący bądź istotny. Dla odwołania dyrektora instytucji kultury wystarczające jest każde naruszenie prawa związane z zajmowanym stanowiskiem. Według sądu prawo pozwala na odwołanie dyrektora instytucji kultury w przypadku naruszenia prawa niezależnie od tego, czy takie naruszenie jest istotne czy też nie. Według sądu osoba pełniąca funkcję kierowniczą ponosi zwiększoną odpowiedzialność związaną z kierowaniem daną jednostką i naruszenie prawa może być podstawą do jej odwołania.

„Samorządowa instytucja kultury. Instrukcja obsługi”

Pomógł Ci ten artykuł? Cenisz treści publikowane w serwisie MenedżerKultury.pl? Wesprzyj działalność Fundacji MenedżerKultury.pl, która jest jego wydawcą.

One thought on “Dyrektor instytucji kultury jest jak saper

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.