Koncepcje programowe kandydatów na stanowisko dyrektora instytucji kultury są informacją publiczną – tak orzekł sąd w sprawie skargi na bezczynność Marszałka Województwa Wielkopolskiego złożonej przez Kaliską Inicjatywę Miejską.

Aktywiści stowarzyszenia Kaliska Inicjatywa Miejska zwrócili się do Marszałka Województwa Wielkopolskiego o udostępnienie pełnej dokumentacji Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu ogłoszonego w styczniu 2017 r.

Marszałek odmówił udostępnienia części informacji, o które wystąpiło stowarzyszenie, w tym złożonych przez kandydatów koncepcji programowo-organizacyjnych. Marszałek uznał, że dane te nie stanowią informacji publicznej. Jak stwierdził koncepcje mogą zawierać elementy twórcze, a tym samym autorom mogą przysługiwać uprawnienia z tytułu ochrony autorskich praw osobistych i majątkowych.

Stowarzyszenie złożyło skargę na decyzję Marszałka powołując się m. in. na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2011 r.

Stwierdzić bowiem należy, iż informacją publiczną są nie tylko dokumenty bezpośrednio redagowane i wytworzone przez organ administracji publicznej, ale charakter mają również takie dokumenty, które organ wykorzystuje do zrealizowania powierzonych prawem zadań, nawet wtedy gdy prawa autorskie należą do innego podmiotu. Podstawowe bowiem znaczenie ma fakt, iż dokumenty te służą realizacji zadań publicznych przez określone organy i zostały wytworzone na zlecenie tych organów. Nie chodzi bowiem o rozporządzenie prawami autorskimi, lecz o dostęp do treści dokumentu stworzonego właśnie na zlecenie organu administracji publicznej w celu realizacji zadań publicznych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał skargę aktywistów Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej za zasadną i nakazał Marszałkowi udostępnienie koncepcji złożonych przez kandydatów na dyrektora teatru. O szczegółach sprawy można przeczytać na stronie Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej.

„Samorządowa instytucja kultury. Instrukcja obsługi”

Pomógł Ci ten artykuł? Cenisz treści publikowane w serwisie MenedżerKultury.pl? Wesprzyj działalność Fundacji MenedżerKultury.pl, która jest jego wydawcą.

2 thoughts on “Koncepcja programowa jest informacją publiczną

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.