p. o. dyrektora instytucji kultury

Po naszej publikacji Prezydent Kalisza unieważnił konkurs na dyrektora Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”.

O tym, że konkurs kwalifikuje się do unieważnienia, bo został ogłoszony niezgodnie z prawem, napisaliśmy 14 października. Przypomnijmy. Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński ogłaszając konkurs wyznaczył bardzo krótki – 10-dniowy termin na składanie dokumentów konkursowych przez kandydatów. Jak wykazaliśmy wyznaczenie takiego terminu było niezgodne z Rozporządzeniem Ministra Kultury z dnia 30 czerwca 2004 r. w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury. Zgodnie z Rozporządzeniem termin złożenia wymaganych dokumentów, nie może być krótszy niż 30 dni od daty opublikowania ogłoszenia.

Po czterech dniach od naszej publikacji i po apelu stowarzyszenia Kaliska Inicjatywa Miejska, Prezydent postanowił konkurs unieważnić. W dość kuriozalnym oświadczeniu opublikowanym przez Urząd Miasta trudno jednak doszukać się przyznania do oczywistego błędu.

Zamiast tego w oświadczeniu czytamy m. in. że Prezydent wcale nie musiał ogłaszać konkursu na dyrektora Wieży Ciśnień, ale wspaniałomyślnie go ogłosił “kierując się przejrzystością postępowania związanego z obsadzeniem stanowiska dyrektora”. 

Prezydent rzeczywiście może powołać dyrektora bez konkursu, ale jeśli zdecydował się go ogłosić, to musi stosować obowiązujące przepisy wyżej przywołanego Rozporządzenia.

Jak wynika z oświadczenia, żeby zinterpretować prosty i nie budzący wątpliwość przepis mówiący o minimum 30-dniowym terminie na składanie dokumentów konkursowych, Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta musiał się konsultować z… Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dopiero po konsultacjach zapadła decyzja o unieważnieniu konkursu. Miało do niego dojść nie dlatego, że ktoś nie doczytał Rozporządzenia , tylko “w związku z ewentualnymi następstwami i mając na uwadze okoliczności oraz aby uniknąć ewentualnego sporu na tle zasad związanych z postępowaniem konkursowym”.

Kolejny konkurs na dyrektora “Wieży Ciśnień” ma zostać ogłoszony “w najbliższym czasie”.

„Samorządowa instytucja kultury. Instrukcja obsługi”

Pomógł Ci ten artykuł? Cenisz treści publikowane w serwisie MenedżerKultury.pl? Wesprzyj działalność Fundacji MenedżerKultury.pl, która jest jego wydawcą.

One thought on “Unieważnili konkurs, ale nie przyznają się do błędu

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.