p. o. dyrektora instytucji kultury

Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński ogłosił konkurs na dyrektora Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”. Konkurs kwalifikuje się do unieważnienia, bo został ogłoszony niezgodnie z przepisami.

Zarządzenie o przeprowadzeniu konkursu Prezydent podpisał 9 października 2017 r. Ogłoszenie o konkursie, które jest załącznikiem do zarządzenia, ukazało się w BIP dzień później, tj. 10 października. Jak wynika z jego treści, od chwili ogłoszenia na złożenie dokumentów konkursowych przez kandydatów jest tylko 10 dni, ponieważ termin ten wyznaczono na 20 października.

Kto napisze koncepcję w tydzień?

Na problem bardzo krótkiego terminu zwróciła uwagę Kaliska Inicjatywa Miejska.

– Konkurs na dyrektora „Wieży Ciśnień” ogłoszono wczoraj. Do 20 października (następny piątek!!!) trzeba złożyć wymaganą dokumentację, w tym koncepcję organizacyjno-finansową i merytoryczną dla instytucji na najbliższe 5 lat (szczegóły w linku) – alarmują na facebookowym profilu aktywiści stowarzyszenia.

– Kto W TYDZIEŃ napisze koncepcję? Czy wyznaczając tak krótki termin można liczyć na pojawienie się wielu mocnych merytorycznie ofert? – pytają przedstawiciele stowarzyszenia.

Na bakier z prawem

Swoje pytania działacze KIM skierowali m. in. do Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Instytucji Kultury. Jako jego prezes uważam, że wyznaczanie 10-dniowego terminu na nadsyłanie ofert w konkursie na dyrektora instytucji kultury nie tylko wygląda niepoważnie, ale jest niezgodne z prawem.

Sposób organizacji konkursów określa bowiem Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 30 czerwca 2004 r. w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury. Zgodnie z Rozporządzeniem termin złożenia wymaganych dokumentów, nie może być krótszy niż 30 dni od daty opublikowania ogłoszenia.

Oznacza to, że najwcześniejszym terminem składania dokumentów w przypadku ogłoszonego konkursu na dyrektora „Wieży Ciśnień” powinien być 10 listopada. Tymczasem Prezydent przewiduje, że wyłonienie kandydata na dyrektora nastąpi do 31 października a powołanie do 8 listopada 2017 r. Z jakiego powodu Prezydentowi się tak spieszy? Tego nie wiadomo.

W mojej opinii zarządzenie w sprawie ogłoszenie konkursu jest nieważne z mocy prawa, jako podjęte z jego naruszeniem. Jeśli Prezydent sam nie naprawi swojego błędu może to zrobić Wojewoda w trybie nadzoru. Jeśli tak się nie stanie, to należy zaskarżyć Zarządzenie Prezydenta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

P. S. Panu Prezydentowi i jego urzędnikom polecam moją książkę pt. “Samorządowa instytucja kultury. Instrukcja obsługi”.

Ogłoszenie o konkursie zawiera w szczególności:

1) nazwę i adres instytucji kultury;

2) wymagane kwalifikacje kandydatów i sposób ich udokumentowania;

3) termin i miejsce złożenia wniosku o przystąpienie do konkursu, a także termin złożenia wymaganych dokumentów, nie krótszy niż 30 dni od daty opublikowania ogłoszenia;

4) przewidywany termin rozpatrzenia wniosków;

5) informację o sposobie zapoznania się kandydata z warunkami organizacyjno-finansowymi działalności instytucji kultury.

(Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 30 czerwca 2004 r. w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury)

„Samorządowa instytucja kultury. Instrukcja obsługi”

Pomógł Ci ten artykuł? Cenisz treści publikowane w serwisie MenedżerKultury.pl? Wesprzyj działalność Fundacji MenedżerKultury.pl, która jest jego wydawcą.

2 thoughts on “Konkurs na dyrektora „Wieży Ciśnień” ogłoszony niezgodnie z prawem

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.